NAGY ANYÁINK HÁZIPATIKÁLYA ÉS A RÁKRÓL

TERMÉSZETES SZÉPÍTŐ SZEREK,,ÉS RÉGI HAGYOMÁNYOS NÉPI GYOGYÁSZAT

A CUKOR ALTERNATÍVÁI - ÉDESÍTÉS TERMÉSZETESEN                              A cukor ára meglehetősen magas. Ahhoz képest, hogy milyen egészségtelen meg főleg drágának számít.
 
Sajnos azonban a túrós rétes, a lúdláb torta, a fagyi és még sok egyéb finomság sem nélkülözheti az édes ízt.
 
 
Akkor mondjunk le ezekről? Van, akinek ez sikerül, én azonban nem vagyok a szélsőséges étrendek híve főleg olyanok esetében nem, akik számára még a kevesebb sózás is gondot jelent.
 
Mit tudunk tenni hát, ha sem mérgezni nem akarjuk magunkat, sem aranyárban nem vagyunk hajlandóak kedvenc nassolni valóinkat elkészíteni...ne adj isten esetleg még kifejezetten egészségessé is akarjuk varázsolni akár csak a reggeli teánkat vagy kávénkat a finom íze mellett? Erre szeretnék most alábbiakban tippeket, hasznos információkat adni.  
 
Édesítőszerek
Ezekkel kapcsolatban az a kérdés, hogy ha az egészségünk érdekében lemondunk a cukorról, mi értelme van helyette vegyszereket és adalékanyagokat bevinni a szervezetünkbe. A tudósok még vitatkoznak arról, a mesterséges édesítők okoznak-e betegséget, ám amíg megnyugtató választ nem találnak, tanácsosabb lemondani róluk. 
Az is az édesítőszerek ellen szól, hogy „becsapják” az agyunkat. Az édes ízt érezzük ugyan, de a cukorral járó boldogságérzés elmarad, ezért az édesítőszerek nem tesznek igazán elégedetté. Sokan a hatásukra megéheznek vagy farkaséhség-rohamokat kapnak, ez pedig nem lehet a cél 
 
 
MÉZ
A méz csodálatos édesítőanyag, de több szempontból nem jobb a cukornál. Konzisztenciája miatt hozzáragad a fogakhoz, és még a cukornál is agresszívebben támadja meg őket. Ezenkívül hatóanyagai miatt a méz sokkal inkább gyógyszernek számít, mint élelmiszernek, a népi gyógyászat előszeretettel alkalmazza megfázás és sérülések ellenszereként. Éppen ezért érdemes csak takarékosan bánnod vele. Ne vásárolj viszont mézzel ízesített kekszeket, csokikat és süteményeket, mert valódi méz helyett mézport használnak hozzájuk, amelyhez maltodextrint is adnak, ez pedig megint csak cukor, hiába hirdeti a csomagolás a varázsszót: méz! 
"A méz képes arra, hogy fenntartsa a jó inzulinérzékenységet. Az inzulinérzékenység csökkenése az első jele annak, hogy a cukoranyagcsere felborult. És az inzulinérzékenység csökkenése, más néven inzulinrezisztencia miatt nemcsak cukorbetegség, de elhízás, szív- és érrendszeri betegségek, sztrók (agyi katasztrófa) és magasvérnyomás fenyegeti az arra hajlamos embereket."
 
 
 
A mézet tehát cukorbetegek részére javasolni szokták cukor helyettesítésére (amennyiben az érintett nem tud lemondani az édes ízről), mert amellett, hogy egészséges is (valódi mézről beszélve és persze mértékkel fogyasztva) nem azonnal, hanem fokozatosan szívódik fel a szervezetben. Így nem hirtelen növeli meg a vércukorszintet, hanem folyamatos szénhidrátellátást biztosít. Ezt azonban mindenképpen bele kell kalkulálni az étkezésenkénti és napi szénhidrátmennyiségbe, mivel abból nem elhanyagolható mértéket tartalmaz.
 
Barna cukor                          
 
A barna cukor sajnálatos módon ugyanúgy rombolja az egészséget, a fogakat és az alakot, mint fehér társa. A különbség annyi, hogy kevésbé feldolgozott variáció, ám ásványi anyagok és vitaminok csak igen kis mennyiségben fordulnak elő benne. Néhány barna cukor úgy készül, hogy a finomított fehér cukorhoz melaszt és színezéket kevernek, ennek vitamintartalma pláne nagyjából nulla. 
 
Agavészirup
A déligyümölcsökből készült szirupok manapság nagyon divatosak. A legjobb a kék agavé leve, mert a benne lévő nagy mennyiségű inulin nevű poliszaharid serkenti bizonyos bélbaktériumok szaporodását, és ezzel az egészséges bélflóra fennállását. A kék agavét azonban Közép- és Dél-Amerikában főként tequilagyártáshoz használják, ezért nem könnyű hozzájutni. Ha mégis sikerül kék agavé szirupot vásárolnod, takarékosan használhatod édesítőszerként. 
Gyümölcscukor (fruktóz)                                                                                     A legfontosabb egyszerű szénhidrátok a szőlőcukor (glukóz), a gyümölcscukor (fruktóz) és galaktóz. A legismertebb kettős szénhidrát (kettős cukor) a répa- vagy nádcukor (szacharóz), amely egy-egy gyümölcscukor és szőlőcukor molekulából áll. 
A gyümölcscukor igen elterjedt a növényvilágban, különösen a gyümölcsnedvekben, mézben. Innen ered a gyümölcscukor elnevezés is. Biológiai szempontból éppen olyan fontos, mint a szőlőcukor. A szervezetben a gyümölcscukornak szőlőcukorrá való átalakulása enzimes hatásra megy végbe. Így a gyümölcscukor is felhasználódik, de elfogyasztása után, az enzimes átalakítás késleltető hatása miatt, lassabban növeli meg a vércukor szintet, mint a szőlőcukor. Ennek gyógyászati szempontból nagy jelentősége van.
 A gyümölcscukor a legédesebb ízű cukor, édesebb a répacukornál is, így ugyanolyan édes íz eléréséhez 30-40 %-kal kevesebb is elegendő. Ezáltal csökkenthető az energiabevitel. Cukorbetegek is fogyaszthatják, de számukra gyümölcscukorból és szorbitból napi 30 gr-nál több nem ajánlott.
 
 
 
A gyümölcscukor természetes formájában számos gyümölcsben megtalálható. Az iparilag előállított gyümölcscukor azonban szintén szaharózból, azaz teljesen normális cukorból készül, és semmi köze a gyümölcsökhöz. Por és szirup formájában kapható, és más édesítőszerekhez hasonlóan csak mérsékelt adagolása javasolható.
 
Cukorbetegség esetén - bár kevésbé káros, mint a fehérített cukor - elővigyázatosan használandó, maximum napi 30-50 gr bevitele ajánlott.
 
Egyes kutatások azt tartják, hogy a magas fruktóztartalmú ételek rendszeres fogyasztása a vétkes az elhízásban és az inzulinrezisztencia kialakulásában.
 
Stevia
A steviáról mostanában egyre többet hallani, sokan mégsem ismerik.
 
 
A dél-amerikai indiánok által már évszázadokkal ezelőtt felfedezett növény, a Stevia Rebaudiana egy olyan természetes édesítőszer, amelynek levelei 30-szor édesebbek a cukornál, kivonatai pedig akár 300-szor is édesebbek lehetnek annál! Figyelemre méltó, hogy fogszuvasodást nem okoz. Édes íze a benne lévő glikozidoknak köszönhető, amelyeknek az a különleges tulajdonságuk, hogy a szervezet anyagcseréje nem hasznosítja őket, azaz nincs bennük kalória. 
Amennyiben a stevia csak úgy természetesen és kalóriamentesen édesítene, az már önmagában nagyszerű dolog volna. Ám ez a csodálatos növény ennél sokkal többet tud. A növénynek cukor- és máj-anyagcserére gyakorolt jótékony hatása számottevő, illetve gyulladáscsökkentő, emésztést segítő hatása mellett magas C és A vitamin- valamint cink-, vas-, magnézium tartalma is bizonyított! Az édes anyagok általában lebontják a C-vitamint, a stevia ellenben megakadályozza az értékes vitamin lebomlását. Cukorbetegek is fogyaszthatják (cukorbetegeknél Dél-Amerikában már évszázadok óta alkalmazzák), valamint néhány tanulmány szerint a 2-es típusú cukorbetegség ellen is ígéretes! Ráadásul harmonizáló hatással van a vércukorszintre. Japánban szintén évek óta használják, az ipar minden évben több száz tonnát használ fel belőle. Arrafelé még egy közkedvelt őszibarackitalt is édesítenek steviával, ez az üdítő azonban sajnos csak Japánban kapható. 
Gombaölő hatása miatt kiválóan alkalmas Candida kúra alatti édesítésre. Az intenzív édes ízért felelős steviol glycoside-ok az aszpartámmal ellentétben, főzés, sütés, pH-változás esetén sem bomlanak le, így a Stevia a cukor teljes körű helyettesítője lehet!
 
Talán a legjobb, legegészségesebb és legolcsóbb természetes édesítőszer, amit eddig találtam. Előállítása házilag is könnyű, az alapanyag ára egyszerűen verhetetlen.
 
 
 
 
Stevia kivonat készítése Stevia leveléből 
 
Hozzávalók:
 
2dl víz 
20-25gr Stevia levél 
Forraljuk fel a vizet, adjuk hozzá a Stevia leveleket és két percig forraljuk. Ezután szűrjük le, majd forró vízben kifőzött üvegcsébe töltsük. Az így elkészített Stevia oldat hűtőszekrényben 6 hónapig eltarható.
 
Tea
 
Egy maréknyi csipkebogyót, egy evőkanálnyi szárított Steviát, egy csipetnyi citromfüvet öntsünk le 7 dl forralt vízzel és takarjuk le 15 percre. Érdemes tovább kísérletezni ezzel a "mézes levéllel", pl. hozzáadni kedvenc gyógyfüves teáinkhoz, kipróbálni újabb recepteket. 
 
És hogy mennyire olcsó?
 
Egy cserepes stevia pár száz forint (az egyik bevásárlóközpont katalógusában most éppen 299 Ft). 2 dl víz pár forintba kerül, a melegítés szintén, tehát akár több hónapra elegendő mennyiséget kapunk 1 kg cukor árából.
 
 
 
 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 169
Tegnapi: 37
Heti: 206
Havi: 1 306
Össz.: 1 152 164

Látogatottság növelés
Oldal: A CUKOR ALTERNATÍVÁI -
NAGY ANYÁINK HÁZIPATIKÁLYA ÉS A RÁKRÓL - © 2008 - 2024 - tepesztalatok.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »