MELLKASI SZORÍTÁS
A nyomó, szorító mellkasi fájdalom figyelmeztet bennünket arra, hogy a szívünk nem jut elegendő oxigéndús vérhez. A szívet ellátó artériák (koszorúerek) falán a zsíros lerakódásokból úgynevezett plakkok alakultak ki, amelyek beszűkítik az ereket. Ilyenkor az átmeneti vérellátási zavar, vagyis az oxigénhiány miatt lép fel az anginás fájdalom, mely gyógyszerekre általában jól reagál...
Ha viszont valamelyik artéria elzáródik, a vérellátási területén lévő sejtek az oxigénhiány miatt elhalnak: ezt nevezzük szívinfarktusnak. Az anginás fájdalom általában a szegycsont alól indul ki, és kisugárzik a vállba, a karokba (elsősorban a bal karba) vagy az állkapocsba. Ehhez még fulladás, átmeneti hányinger, szédülés, szabálytalan szívdobogás és szorongás is társulhat.
Nézzünk néhány hasznos tanácsot:
Sürgős intézkedések
Ha a roham jelentkezésekor éppen állunk, járunk vagy valamilyen testmozgást végzünk, üljünk le, és pihenjünk.
Ha fekvő helyzetben szorítást érzünk a mellkasunkban, üljünk fel. Ezzel elősegíthetjük a kielégítőbb légzést, és több oxigénhez juttathatjuk a szívet. A nyugalmi állapotban fellépő angina azt jelzi, hogy nagy a szívroham kialakulásának kockázata, ezért minél hamarabb forduljunk orvoshoz!
Ha a roham olyankor jelentkezik, amikor izgatottak vagyunk vagy szorongunk, próbáljunk megnyugodni. Az érzelmi feszültség is megnövelheti a szív oxigénszükségletét. Tegyünk szívességet a szívünknek azzal, hogy relaxációt, jógát, tajcsit, meditációt vagy valamilyen más stresszcsökkentő módszert tanulunk, majd alkalmazunk rendszeresen.
Szívbarát élelmiszerek és kiegészítők
Az ómega-3 zsírsavak óvják a szívet és a véredényeket. Megfelelő mennyiséghez juthatunk belőlük, ha hetente kétszer olajos húsú halat, például makrélát, lazacot vagy szardíniát fogyasztunk. Halolajkapszulát is szedhetünk, de erről tájékoztassuk az orvosunkat, nehogy az étrend-kiegészítő kölcsönhatásba lépjen valamelyik orvosságunkkal. Olyan terméket válasszunk, amely kombinált EPA/DHA (eikozapentaénsav és dokozahexaénsav) bevitelt biztosít.
Számos vizsgálat bizonyítja, hogy napi egy gerezd fokhagyma csökkentheti a magas koleszterinszintet, így gátolja a vérrögképződést. A legjobb hatékonyság érdekében fogyasszuk nyersen összezúzva és salátaöntetbe keverve. A fokhagymakapszula is hasonlóan jó hatású. Olyan készítményt vásároljunk, amely 4000 mikrogramm allicint tartalmaz.
A folsav és a B12-vitamin csökkentik a vérben található, a szívbetegség kockázatát növelő homocisztein szintjét. Az a legbiztosabb, ha táplálék útján vesszük magunkhoz őket: egyes kutatások megkérdőjelezik a kiegészítők előnyeit. A Bp-vita-min beviteléhez együnk sok húst, halat és tojást, folsavat pedig levélzöldségekből és citrusfélékből nyerhetünk. (Meg kell említeni azonban, hogy más vizsgálatok szerint naponta 400 mikrogramm folsav és 0,5 mg B12-vitamin szedésével csökkenthető a szívbetegség kialakulásának veszélye.)
A megelőzés ereje
Orvosunk irányításával állítsunk össze személyes edzésprogramot. A rendszeres testmozgás segít elhárítani a mellkasi fájdalmat.
Szokjunk le a dohányzásról. A cigaretta nikotintartalma szűkíti az artériákat, s ez anginát idéz elő, vagy rontja a már kialakult állapotot. Kerüljük a füstös helyeket is.
Próbáljunk meg lemondani a kávéról. Számos nemrég végzett vizsgálat szerint a kávéfogyasztás összefüggésbe hozható a homocisztein (az anginás rohamok egyik lehetséges kiváltó tényezője) szintjének emelkedésével.
Bőséges étkezés után pihenjünk, vagy végezzünk nyugodt tevékenységet. Az emésztőrendszer ilyenkor több vért von el a táplálék feldolgozásához, a szív tehát kevesebb oxigénhez jut.
Hidegben ne tartózkodjunk a szabadban. A hűvös levegő serkenti az izomreflexeket, s ez anginás rohamot idézhet elő.
Kerüljük a hirtelen fizikai megterhelést, ne iramodjunk például a busz után, vagy ne kapjunk fel nehéz tárgyakat.
Ügyeljünk az egészséges testsúlyra. Naponta ötször fogyasszunk zöldséget és gyümölcsöt, együnk sok teljes kiőrlésű gabonát és sok keményítőtartalmú ételt (burgonyát, tésztát és rizst). Csökkentsük a zsíros ételek mennyiségét, különösen az olajban sültekét, a süteményekét és a csokoládéét. Igyunk alacsony zsírtartalmú tejet. Sovány húst vegyünk, és hetente legalább kétszer kerüljön hal az asztalra. A kenhető margarinkrémek s az olajfélék szerepeljenek minél ritkábban az étrendben, és részesítsük előnyben a többszörösen telítetlen zsírtartalmú termékeket. A vörösbor mérsékelt fogyasztása is hasznos lehet.
Hasznos: Sokan, akik először élnek át mellkasi szorítást, azt hiszik, hogy szívrohamot kaptak. Bár az előbbi esetében a szívbe áramló vér útja nem záródik el teljesen, a figyelmeztetést nem szabad félvállról venni. Ha anginára jellemző tüneteket észlelünk, haladéktalanul forduljunk orvoshoz. Ha a mellkasi fájdalom 15 perc alatt nem szűnik rneg, vagy fulladás és émelygés is társul hozzá, azonnal hívjunk mentőt. Mialatt a segítségre várunk, vegyünk be 300 mg vízben oldható aszpirint.