NAGY ANYÁINK HÁZIPATIKÁLYA ÉS A RÁKRÓL

TERMÉSZETES SZÉPÍTŐ SZEREK,,ÉS RÉGI HAGYOMÁNYOS NÉPI GYOGYÁSZAT

kati.gif


Kukorica (Zea mays L.)

A kukorica népies neve:

tengeri

Kukorica leírása:

Magas, erőteljes növekedésű fűféle. Virágai váltivarúak, porzós virágai végálló bugában állnak, termős virágai a levélhüvelybe burkoltak, világossárga vagy ibolyakék bibeszálakkal.

A pázsitfűfélék (Gramineae) családjába tartozik. Hazánkba Amerikából került ez az ipari célokra termesztett egyéves, kétlaki növény.

Kukorica elterjedése:

Közép-Amerikából származó kultúrnövény, ma már világszerte termesztik.

Hogyan gyűjtsük a kukorica gyógynövényt?

A torzsavirágzatának bibeszárai hasznos hatóanyagokat tartalmaznak, ez nevezik kukoricabajusznak. A termés, az érett torzsák betakarításakor, ősszel gyűjtik, majd megszárítják. Figyelni kell arra, hogy a torzsát borító levélből kiálló rész gyakran penészes, ezt haladéktalanul el kell távolítani.

Kukorica hatóanyagai:

A zsíros olajban linolsav és olajsav gliceridjei, E-vitamin, fitoszterol. A kukoricabajuszban illóolaj karvakrollal, cserzőanyag, flavonoidok, szaponinok, fitoszterolok, káliumsók, nagy mennyiségben, alkaloidok.

Milyen vegyületeket tartalmaz a Kukorica?

Kukoricakeményítő. A kukoricabajusz - a szárított bibeszálak - szaponint, cseranyagot, karvakrol tartalmú illóolajat, flavonoidokat, káliumsókat nagy mennyiségben tartalmaz.

Kukorica felhasználása:

A kukoricabajusznak - elsősorban a káliumtartalma miatt - enyhe vizelethajtó hatása van. A népi gyógyászatban húgyhólyaggyulladás, reumás panaszok és túlsúly esetén használják. Állítólagos vércukorszint-csökkentő hatása nem igazolt. A kukoricaolaj értékes étkezési olaj. Homeopátiás készítményeit húgyúti panaszok, vesekő, vízgyülem és száraz bőrkiütések ellen adják.

Tea: A kukoricabajuszból főzött tea fogyasztása segít megelőzni a vesekő és vesehomok kialakulását.

A népi gyógyászatban húgyúti problémák esetén, vesekő és vesehomok megelőzésére alkalmazzák, de gyakori része a fogyasztótea keverékeknek is. Enyhe vizelethajtó hatású.

Jó tudni a kukoricáról!

Szedése során a borítólevélből kiálló, penészes, romlott részeket haladéktalanul távolítsuk el!

Érdekesség a kukoricáról.

A kukoricamagból kinyert keményítőt hintőporok és púderek, tabletták előállítása során úgynevezett gyógyszer-technológiai segédanyagként is hasznosítják. A csírájából előállított olaj étkezési célokra alkalmas.

Kukorica az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Zöld vagy nem feltűnő virágok, egyszikűek.


A zeller népies neve:

celler

Zeller leírása:

Jellegzetesen fűszeres illatú kultúrnövény, gumó alakú, húsos, répaszerűen megvastagodott gyökérrel. Fénylőn sötétzöld levelei 1-2-szer szárnyaltan összetettek, a levélkeszeletek rombusz alakúak, gyakran hármasan szeldeltek. Összetett ernyői fehéres virágúak. Az alsó ernyőcskék csaknem ülők, a felsőbbek hosszú kocsányúak, a gallér- és gallérkalevelek hiányoznak. Ikerkaszattermései gömbölydedek, 2 mm-nél kisebbek, a szürkészöldtől a barnásig változó színűek.

Az ernyősvirágzatúak (Umbelliferae) családjába tarozik. A zeller ismert fűszernövény. A meleg, napos helyeket kedveli.

Zeller elterjedése:

Különböző formákban régtől fogva termesztett növény, magas sótartalmú területeken elvadul. Vad alakja az eurázsiai tengerpartok növénye.

Hogyan gyűjtsük a zeller gyógynövényt?

A növénynek mind a termését, gumóját, mind pedig a felső zöld részét hasznosítják. Zöldje a májusi palántázási időszak után folyamatosan szedhető, gumója őszre húsosodik.

Zeller hatóanyagai:

"A termések különösen gazdagok illóolajban, mely limonént, szelinént és alkil-ftalidokat tartalmaz, amilyen az illathordozó szedanonsav-anhidrid; furokumarinok, mint a bergaptén, xantotoxin, izoimperatorin; flavonoidok, még ismeretlen alkaloidok; a gyökerekben poliinek is, mint a falkarinol."

Milyen vegyületeket tartalmaz a Zeller?

A termések tartalmaznak illóolajat (limonént, szelinént, alkil-ftalidokat), furokumarinokat, flavonoidokat, a gyökerekben poliinek is megtalálhatók.

Zeller felhasználása:

A zeller termései serkentőleg hatnak a veseműködésre. Mindenekelőtt a népi gyógyászatban használják fel reumás, olykor hólyag- és vesepanaszok kezelésére (vesegyulladás esetén ellenjavallt, mivel az illóolaj fokozhatja a gyulladást! ), valamint emésztési zavarok és étvágytalanság gyógyításában is alkalmazzák. A gumót és a hajtásokat főként zöldségként és salátaként fogyasztják, azonban vizelethajtó és emésztésserkentő szerként is használatosak, a gyökér cukros főzete köhögéscsillapító. Elterjedt az a vélemény, miszerint a zeller fokozza a nemi vágyat. A zeller allergiát is kiválthat. A gumókban a tárolás során egy gomba közreműködése útján a korábban jelentéktelen furokumarin-szint olyan mértékben megemelkedhet, amely fototoxikus reakciókat eredményezhet. Homeopátiás készítményei többek között a reumatizmus és a petefészek panaszainak enyhítésére szolgálnak.

Tea: 3 dl vízbe tegyünk 2 teáskanálnyi zellermagot vagy összeaprított zellerlevelet, forraljuk fel, majd 3-5 perc elteltével szűrjük le. Vizelethajtónak alkalmazzuk. Zellerlé: A zeller húsos gumóját hámozzuk meg, és léfacsaró edényben préseljük ki. Ízesíthetjük almával, répával. Fűszerként: Általában húsételek, főzelékek, levesek, mártások, grill-ételek, saláták elkészítésekor használják.

A zeller termései serkentőleg hatnak a veseműködésre. Emésztési panaszok, étvágytalanság esetén is gyakran alkalmazzák. A növény hatóanyagai révén erősíti az immunrendszert. A népi gyógyászatban nemivágy-serkentőként is alkalmazzák, de ezen hatása klinikailag nem bizonyított.

Jó tudni a zellerről!

Vesegyulladás esetén a zeller illóolajának a használata ellenjavallt!

Érdekesség a zellerről.

A görögök már a középkorban használták gyógyító erejéért.

Zeller az alábbi gyógynövény kategóriába tartózik:

Fehér, sugaras szimmetriájú virágok, 5 sziromlevél.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 60
Tegnapi: 37
Heti: 97
Havi: 1 197
Össz.: 1 152 055

Látogatottság növelés
Oldal: KUKORICA ÉS A ZELLER/GYÓGYNÖVÉNY
NAGY ANYÁINK HÁZIPATIKÁLYA ÉS A RÁKRÓL - © 2008 - 2024 - tepesztalatok.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »