NAGY ANYÁINK HÁZIPATIKÁLYA ÉS A RÁKRÓL

TERMÉSZETES SZÉPÍTŐ SZEREK,,ÉS RÉGI HAGYOMÁNYOS NÉPI GYOGYÁSZAT

0000088631.gif

hazi_aldas.jpg



Magok,aszalt gyümölcsök,lisztek élettani hatásai

Egészség

Az  olajos magvak  ősidőktől fogva alapvető táplálékaink közé tartoznak.A magvak jótékony hatásainak kiaknázása sem újkeletű, hiszen néhányukat a népi gyógyászat is régóta alkalmazza különféle betegségek (pl. májproblémák, székrekedés, rovarcsípések stb.) enyhítésére.A  rostok   különböző káros anyagokat mosnak ki a szervezetből. Az étkezési rost csökkenti a zsírok felszívódását, javítja az anyagcserét és az emésztési funkciókat is.


Búzacsíra
A csíra a búza "embriója" a búzaszem része, amelyből az új növény fejlődik. A lisztté őrlés során különítik el. Bár a magnak csak kis részét alkotja, nagy a tápértéke. Önmagában, vagy müzlikbe téve fogyasztják. Liszttel együtt diétás alkalmazás lehet az ételek besűrítésére. Gazdag E, B1 és B2 vitaminforrás. Magas Kálium, magnézium valamint alacsony nátrium tartalma miatt a magas vérnyomás és érelmeszesedés esetén alkalmazott diétában jól felhasználható. Magas folsav tartalma miatt terhes és szoptató nők megnövekedett folsav szükségletének fedezésében játszhat szerepet.

Búzakorpa
Kutatások kimutatták, hogy a búzakorpa csökkenti a vastagbél rák kockázatát, kedvezően hat a vércukorszint emelkedésére, elősegíti a vérzsírszint csökkenést, mérsékli az epekőképződést, és jó hatással van a szívműködésre. Jelentős mennyiségű diétás rostot tartalmaz, így jelentős rostforrás a szervezetnek. Sok betegség kezelésében játszhat fontos szerepet pl.: cukorbetegség (a szénhidrát felszívódását lassítja, így nem hirtelen emeli a vércukor szintet), vagy magas koleszterinszintnél (ahol a rostok megkötik a koleszterint, így nem azok nem tudnak felszívódni a bélrendszeren keresztül), epebetegség nyugalmi időszakában (a pangó epesav megkötésére, székrekedés kialakulás megelőzésére). Más bélrendszeri betegségek megelőzésében is fontos szerepet játszanak a diétás rostos pl.: székrekedés, bélrenyheség, vastagbélhurut, vastagbél carcinoma. Egyéni tűrőképesség figyelembevételével ajánlható colitis ulcerosa (fekélyes vastagbélgyulladás) betegségben is. Az előzőeken túl fogyókúrázóknak is segíthet a teltségérzés kialakításában. Búzakorpa, valamint nagyobb mennyiségű diétás rost fogyasztásakor azonban figyelni kell a fokozott folyadékbevitelre is.

Szezámmag
Tápanyagtartalmára jellemzők az esszenciális aminosavak, telítetlen zsírsavak (pl.: lecitin), vitaminok (B, D, E), és ásványi anyagok (foszfor, kalcium, magnézium). A szervezetben antioxidánsként hat, védi a sejteket a káros anyagoktól. Csökkenti a koleszterin szintet, érrendszer elmeszesedési folyamatait és ezáltal a vérnyomást.

Lenmag

Az olajos magvak közül a legtisztább és legtöbb, a szervezet számára nélkülözhetetlen zsírsavakat tartalmazza, valamint nyomelemeket (pl.: foszfor, kén, kobalt, króm, jód stb.), vitaminokat (pl.: A, B1, B2, B6, C, D, E), és a teljesség igénye nélkül még folsavat és pantoténsavat is.

Alkalmazható szív- és érrendszeri betegségek, érelmeszesedés, ízületi és egyéb gyulladások kezelésére, megelőzésére. Daganatos sejtek növekedését gátló hatással rendelkezik, valamint hatásosan használható székrekedés ellen is.

Napraforgómag

Eszenciális zsírsavakat, fehérjéket, vitaminokat (B1, B2, E), nikotinsavat, ásványi anyagokat, nyomelemeket (foszfor, kálium, vas) tartalmaz. E-vitamin tartalma magas, ezért erős antioxidáns, sejtvédő hatású. Erősíti az immunrendszert, jótékonyan hat a légző-, kiválasztószervekre, prosztata-panaszokra, vizelési zavarokra. Erősíti az idegrendszert, valamint csökkenti a koleszterinszintet, javítja az elmeszesedett érfal állapotát. Rendszeres fogyasztása segít a magas vérnyomás kezelésében. Glutenin tartalma nincs, ezért lisztérzékenységben szenvedő betegeknek is ajánlható.

Zabkorpa
Sokszor, sokfelé hangoztatott vélemény, hogy a kevés mozgás és a finomított élelmiszerek nem csak a gyomrot betegítik meg, de az erek, és a szív működését is károsítják, sőt a fő mumusnak tartott magas koleszterinszintért is ez felelős. Napi egy-két evőkanálnyi zabkorpával mindezen civilizációs betegségeket csökkenthetjük. A zab vízoldékony rostjai ugyanis tisztítják a beleket, miközben megakadályozzák, hogy a szükségtelen zsírok és szénhidrátok felszívódjanak. A rosttartalom mellett fehérjékben, vitaminokban és ásványi anyagokban is gazdag a zab, ami különösen egészségessé teszi a fogyasztását. Habár mostanában éppen vitatják, de klinikai vizsgálatok szerint akár 15-20 százalékos koleszterinszínt csökkenés is elérhető a napi egy-két evőkanálnyi zabkorpával. Amúgy nem mellékes szempont a zabkorpa fogyasztásnál, hogy remek fogyókúra kiegészítő. A megduzzadt zabkorpa ugyanis jóllakottság érzetet kelt, miközben pótolja a fogyókúra alatti hiányosabb táplálkozásból adódó vitamin és ásványi anyag mennyiséget. A zabkorpát keverhetjük kefirbe, joghurtba, müzlibe, vagy az angol reggeliknél szokásos meleg tejbe, de akár pogácsát is süthetünk belőle. Az interneten ma már számtalan különféle receptet találhatunk zabkorpából készülő ételek elkészítéséhez, akár még a rántott csirke bundájához is használhatunk zabkorpát.

Köles
Lúgos kémhatású gabonaféle. Eszenciális aminosavakat (metionin, cisztin, cisztein) tartalmaz, valamint magas a linolsav (eszenciális zsírsav) tartalma. Keményítőben szegény, kalciumban gazdag, élelmirost tartalma alacsony. Előzőeken kívül tartalmaz vasat, fluort, szilíciumot. Kiegyensúlyozott beltartalmi értékei révén minden korosztály számára javasolt. Magas fehérje és alacsony szénhidrát tartalma miatt fogyókúrázók, cukorbetegek ideális tápláléka. Metionin, cisztin, cisztein tartalma segíti a máj regenerálódását, így májbetegek diétájának fontos gabonanövénye. Glutenin tartalma nincs, ezért lisztérzékenységben szenvedő betegeknek is ajánlható.

Barnarizs

A hántolatlan rizst nevezik barnarizsnek. A hántolt fehér rizzsel szemben nagyobb a fehérje, vas, kalcium és B-vitamin tartalma. Jól használható fogyókúra során, székrekedés, fogszuvasodás megelőzésére, valamint cukorbetegségben, lisztérzékenységben.

Szója
Kiemelkedően nagy mennyiségű, és jó biológiai értékű fehérjét tartalmaz, csak egy létfontosságú aminosavból (metioninból) igényel kiegészítést, ezért húsmentes (vegetariánus) táplálkozás esetén, a fehérje pótlására az egyik lehetőség lehet. Az egészségmegőrző táplálkozásba jól beilleszthető. Értékes telítetlen zsírsav- (linolsav) és lecitintartalmánál fogva szív-, keringési betegségben szenvedők, és magas koleszterin szintű betegek számára ajánlott, valamint a cukorbetegek érszövődményeinek megelőzéséhez is hozzájárul. Magas rosttartalma (laktató hatása) miatt a fogyókúra étrendjébe is ajánlható. Jelentős kalcium és foszfor tartalma van, amely miatt a csontritkulás megelőzésében is szerepet játszik. Fitoösztrogéntartalma miatt a változás korában lévő nők tüneteit enyhíti, lerövidíti.

Nem javasolható a hasnyálmirigy megbetegedéseiben, valamint flatulenciát (puffadást) okozó tulajdonsága miatt az arra érzékenyeknél egyéni tűrőképesség szerint alkalmazható. Csecsemő- és gyermekkorban a nagyobb allergiahajlam miatt 6 éves kor alatt adása nem javasolt.
Vörös lencse
Magas fehérje, szénhidrát, élelmirost tartalmú hüvelyes. Vitaminjai (A, B1, B2, B6, B12) nehezen szívódnak fel magas rost- és oligoszacharid tartalma miatt, így kevésbé hasznosulnak. B12 vitamin egyáltalán nem szívódik fel belőle. Magas élelmirost-tartalma miatt megelőzi a székrekedést, segíti a bélrendszert, gyakori lencsfogyasztással kivédhetőek a belek, a végbél daganatos elváltozásai. Gazdag fehérje tartalma miatt fontos alapanyaga a vegetáriánus étrendnek, azonban aminósav-összetétele nem teljes, így fehérjéit ki kell egészíteni egyéb ganobanövényekkel (árpa, zab, búza, búzacsíra). Zsírszegény módon elkészítve fogyókúrázóknak is ajánlható. Glikémiás indexe alacsony, ezért jól beépíthető a cukorbetegek diétájába is.

Árpa

Kémiai alkotórészei között növényi rostok, keményítő, növényi olajok, szerves só, vitaminok (B1, B2, B5, B6, E), ásványi anyagok, nyomelemek (kálium, kalcium, magnézium, foszfor) találhatók. Rendszeres fogyasztása növeli a fizikai, szellemi teljesítményt. Elősegíti a normális szív- és agyműködést. Magas kálium-, magnézium- és B-vitamin-tartalmának köszönhetően erősíti, nyugtatja az idegrendszert. Vízhajtó hatású, csökkenti a koleszterin szintet, erősíti a csontrendszert és a fogakat. B- és E-vitaminja elősegíti a hámréteg megújulását, és a bőr állapotának javulását. Glutenin tartalma miatt nem ajánlható lisztérzékenységben szenvedő betegeknek.

Hajdina
Magas rost-, többféle eszenciális aminosav- (metionin, lizin, arginin), telítetlen zsírsav-, valamint vitamintartalma (B1, B2, E, P /rutin/) miatt a magyar lakosság számára különösen kedvező. Alacsony nátrium tartalmú, fogyasztásával korlátozódik a túlzott nátriumbevitel, így ajánlható magas vérnyomás kezelésére. Rutintartalma erősíti a kötőszövetet és az érfalakat, vénás betegségeknél kiegészítő kezelésként fogyasztható. Magas rosttartalma növeli a bélperisztaltikát, gyorsítja az anyagcserét, csökkenti a gyomor ürülési sebességét, éhség érzetet, és a tápanyagok felszívódását. Fogyasztásával megelőzhető a székrekedés, és a vastagbél, végbél daganatos elváltozása, csökkenthető a koleszterin és a zsírsav szint szervezetben, valamint jól beilleszthető fogyókúrázók étrendjébe. Nagyon alacsony a vékonybél nyálkahártyáját irritáló prolamin koncentrációja, így alkalmazható lisztérzékeny betegek diétájában, az egyéni tűrőképesség figyelembevételével. Alacsony glikémiás indexű élelmiszer, így cukorbetegek étrendjébe jól beilleszthető.

Glutén mentes liszt: nem tartalmaz sikérképző fehérjéket, így lisztérzékenységben szenvedők nyugodtan fogyaszthatják.

Fekete áfonya
A nyers gyümölcs kémiai alkotórészei között pektint, flavonoidokat, gyümölcscukrot, gyümölcssavakat, antocián (mirtillin) és vitaminokat (A, B, C) találunk. Rendszeres fogyasztásával immunerősítő, javítja a vénák, artériák falának rugalmasságát, a szervezet ellenálló képességét fokozza, antiszeptikus (baktérium-, vírus-, gombaellenes) hatású. Alkalmazható felső légúti, húgyúti fertőzések, veseproblémák kezelésére, bélhurut, gyomorhurut, hasmenés, vérhas, vastagbél gyulladás ellen valamint bőrbetegségek esetén (ekcéma, pikkelysömör, gombás fertőzés). Enyhíti az ízületi fájdalmakat és a gyulladást, így reuma, köszvény kezelésére is alkalmazzák. Székrekedést okozó hatása rostban gazdag étrenddel kivédhető.


Ananász

Nyers formájában található benne bromelain, A-, C-, B1-, B6-, B12-vitamin, ásványi anyagok (kálium, kalcium), nyomelemek (magnézium, szelén), gyümölcscukor, aminosavak (triamin  allergiát válthat ki) valamint növényi savak. A bromelain segíti a fehérjék tökéletes lebontását, így az ananászlé nemcsak roboráló hatású (a magas vitamin és ásványi anyag-tartalom miatt), hanem zsíroldó, emésztést segítő, méregtelenítő, gyulladáscsökkentő, érelmeszesedést gátló. Ananászlé fogyasztása javasolt fogyó- és tisztítókúrák során, emésztési problémák, haspuffadás, májpanaszok, szív- és érrendszeri betegségek, vérnyomás ingadozás, gyulladások megszüntetésére, daganatos megbetegedésekre.

Lisztfélék

: A hagyományos magyar konyhatechnológiára jellemzők a sűrítéssel készülő ételek. Főleg a főzelékek, mártások és levesek elkészítésénél használjuk a különböző sűrítőanyagokat. A mindennapi gyakorlatban elsősorban zsiradékban pirított, finomított búzaliszttel készítjük az ételeket. Számos betegségben azonban a búzaliszt fogyasztása, így ételkészítéshez való felhasználása nem javasolt vagy tiltott. Ilyen esetekben a búzalisztet keményítővel vagy más gabonaféléből készült liszttel kell helyettesíteni. Ezeknek a tulajdonságai számottevően eltérnek a búzaliszt tulajdonságaitól.

Rozsliszt
A rozsban található értékes vitaminok és nyomelemek: B1 vitamin, E - vitamin, vas, mangán, kálium, magnézium, kalcium, foszfor. A kovászképződés és a hosszú tésztakészítés a kenyeret könnyebben emészthetővé teszik. A rozs tisztítja és megújítja az artériákat; jótékony hatású a májra és újjáépíti az emésztőrendszert. Alacsony sikértartalmú liszt. Gazdag B-vitaminban, jelentős a kálcium és magnézium tartalma. A teljes kiőrlésű lisztekben a gabona korpája is megtalálható, amely tápanyagokban gazdag és segíti az emésztést. Használja egészsége érdekében sütéshez-főzéshez, akár finomliszttel fele-fele arányban keverve.

Tönkölybúzaliszt
Az ifjúság titka: lassítja az öregedési folyamatokat, a test szöveteit rugalmassá teszi, fokozza a szellemi teljesítőképességet, a koncentrálóképességet és a fizikai erőnlétet. A többi búzafajtához képest lényegesen nagyobb a fehérje-, és sikértartalma. Az emberi szervezet számára nagyon kedvező és jól hasznosuló aminosavakat tartalmaz. Jó hatással van a fejfájásokra, idegrendszeri tünetekre, izomgörcsökre. Erősíti az immunrendszert. Könnyen emészthető, nem terheli a szervezetet fölösleges salakanyagokkal. Alacsony kalóriatartalmával jól alkalmazható fogyókúrás étrendekbe, kis mennyiségben is csillapítja az éhségérzetet. B12-vitamin kivételével az összes B-vitamin megtalálható benne, emellett jelentős E-vitamin-, kalcium-, magnézium-, és szelénforrás. Szeléntartalma különösen magas. Szeretik bio élelmiszerként, mert teljesen vegyszermentesen termeszthető. Bátran használható minden olyan receptnél, ahol búzalisztet említenek.

Grahamliszt
Az elnevezése nem egy konkrét gabona fajtát, hanem egy lisztkeveréket takar. Az graham elnevezés annak az amerikai orvosnak a nevéből ered aki ezt a lisztkeveréket bevezette. Sylvester Graham az egészséges táplálkozás egyik úttörője volt, véleménye szerint a fehér lisztet felválthatná egy olyan keverék amely a gabona héjrészét is tartalmazza. Mit tartalmaz? Gazdag zsírban, enzimekben, ásványi anyagyokban amelyek jó hatással vannak az emésztési zavarokban szenvedőkre. Ebből a keverékből készült termékeket a cukorbetegek is fogyaszthatják. Mi készüljön belőle? Készülhet belőle kenyérféle, péksütemény valamint sütemények készítésénél is megállja a helyét. Ajánlatos odafigyelni a szavatosságára mert kb. fél év után minőségének romlása tapasztalható! Keverve süthetünk belőle házi kekszet a gyerekeink és az egész család örömére valamint gyúrhatunk belőle házi tésztát is! Rizsliszt A hagyományos módon fényezett fehér és barna rizsből őrölt sikérmentes liszt. Sokan használják dúsítóanyagként. Magában vagy egyéb lisztekkel keverve süteményeket készítenek belőle. Kínában ebből főzik a "fun" nevű galuskát. Fontos szerepe van az egészséges táplálkozásban. Glutén- (liszt-) érzékeny betegek diétájában is felhasználhatók. Sűrítő adalékként is praktikus.

Durumliszt
A mérsékelt égöv melegebb vidékein (főleg Olaszországban) váltja fel részben a kenyérbúzát a durumbúza. Lisztje fehérjében igen gazdag, szeme igen kemény (neve is innen ered). A durumbúza sikérjének különleges minősége alapján főleg a száraztészta gyártásának kiváló alapanyaga. A tojásos tésztákkal szemben túlfőzve sem ázik szét. A durumlisztes kenyér kissé sűrűbb, tömörebb, mint a fehérkenyér; belseje a kukoricakenyérre emlékeztető sárgás színű lesz. Kukoricaliszt Fontos szerepe van az egészséges táplálkozásban. Glutén- (liszt-) érzékeny betegek diétájában is felhasználhatók. Nem ajánlatos 30%-nál többet tenni a búzaliszt mellé, mivel a kukorica nem tartalmaz sikért, tehát az ilyen kenyér törékeny, száraz lesz és hamar kiszárad. Viszont szép sárga színű, kellemes ízű lesz tőle a kenyér.
Rizsliszt
nem tartalmaz sikérképző fehérjéket, így lisztérzékenységben szenvedők nyugodtan fogyaszthatják.

Kukoricaliszt

legfontosabb tulajdonsága, hogy zein nevű fehérjét tartalmaz, gliadint és glutenint (sikérképzőket) nem, így alkalmazható a coeliakia (lisztérzékenység) diétájában.

Durumbúza liszt

tápanyagtartalma hasonló a közönséges búzáéhoz, a különbség, hogy benne több ugyan a sikér, de gyengeminőségű. Kenyérkészítésre ezért, önmagában nem túl jó, azonban kiváló főtt tészták készíthetők belőle csupán víz hozzáadásával, tojás nélkül. A durumbúzából tojás nélkül készült tészták, így jól alkalmazhatók koleszterinszegény diétákban, valamint cukorbetegek éterendjében.

Glutenin tartalma miatt nem ajánlható lisztérzékenységben szenvedő betegeknek.

Tönkölybúza liszt
előnyös tulajdonsága, hogy nedves és hideg talajon is termeszthető, ahol a közönséges búza csak sínylődik. Jobban ellenáll a kártevők támadásainak is. Tápanyagtartalma hasonló a közönséges búzáéhoz, sikérfehérje-tartalma magas, ezért kenyérfélék sütésére alkalmas, valamint jók a sütési tulajdonságokkal rendelkezik.Glutenin tartalma miatt nem ajánlható lisztérzékenységben szenvedő betegeknek.

Graham liszt

étkezési búzából őrölt liszt, amely a gabonaszem héjrészeit (korpa) is tartalmazza. Emésztési zavarokban szenvedő betegek részére nagyon ajánlott.Glutenin tartalma miatt nem ajánlható lisztérzékenységben szenvedő betegeknek.

Rozsliszt
alacsonyabb fehérje- és nátriumtartalom mellett magasabb kálium-, magnézium- és élelmirost-tartalom jellemzi, mint a közönséges búzát, ezért nátriumszegény diétában, szív- és érrendszeri betegségeknél, elhízásnál valamint székrekedésnél ajánlható.Glutenin tartalma miatt nem ajánlható lisztérzékenységben szenvedő betegeknek.

Búzasikér

egy fehérjekomplexum, mely gliadinból és gluteninből áll. A búzaszemben ezek a fehérjék egymással összekapcsolódva egy komplexet alkotnak, melyet sikérkomplexnek neveznek. Ez a komplex alacsony hidratáltsági fokú. Megtalálható nagyobb mennyiségben a búza, kisebb mennyiségben a zab, rozs valamint az árpa lisztekben. Jellemző tulajdonság a tésztakészítéskor mutatkozik meg, amikor is a sikér vizet vesz fel, és a tészta mechanikai megmunkálásakor, a dagasztáskor elősegíti egy összefüggő térbeli váz kialakítását. Ennek hatásakor lesz pl. a búzakenyér lukacsos szerkezetű. A fent említett többi gabona sikér tartalma alacsony, így az azokból előállított tészta jellemzője, hogy sokkal tömöttebbek, és nehezebbek.
Glutenin tartalma miatt nem ajánlható lisztérzékenységben szenvedő betegeknek.


Kuszkusz

A kuszkusz berber eredetű szó, olyasmit jelentett, hogy "jól megsodort". Sok helyen még ma is kézzel sodorják-pödörik gömböcökké, enyhén benedvesített és belisztezett keménybúzadarából. A lisztes víz vékony filmmel vonja be a parányi labdacsokat, melyeket azután különböző méretű sziták segítségével méret szerint szétválogatnak, leszitálván róla a fölösleges lisztet is. Aztán szétterítik a napon, és kiszárítják. Az eljárás lényege az, hogy egy pergős valamit állítsanak elő, vagyis a gőzölés vagy áztatás során ne keletkezzen belőle pempő (mint a tejbegríz vagy a puliszka esetében).

Van borsó nagyságú is, de minél gyakorlottabb valaki, annál apróbbra sodorja a szemeket. Az apróbbak neve "szeffa", főként édességhez vagy töltelékhez használják. A nagy szeműt "mhammszának" hívják a marokkóiak. Európában bulgur néven ismert egy nagy szemű kuszkuszféleség: ezt gyakran használják "taboulé", azaz kuszkuszsaláta készítéséhez.

A Maghrebben nem is olyan rég még óriási mennyiségeket készítettek házaknál, hogy legyen tartalék a nagyobb családi események megünnepléséhez. Maga a daramorzsolás is ünnep volt, hiszen sok asszony jött össze, vidám pletykálkodással, énekléssel töltötte a napot. Marokkóban most is van, aki ad a finom részletekre, s házhoz rendeli a "dadákat", vagyis a kulináris hagyományok és titkok őrzőit. A dadák igencsak misztikus asszonyok, származásukról kérdezni tilos, annyit lehet sejteni, hogy rabszolgák leszármazottai, s többnyire fekete bőrűek.De manapság azért arrafelé is ritkul a házi készítésű kuszkusz. A gyári pedig három minőségben kapható (finom, közepes és durva). Elterjedt az előfőzött változat is. Hogy ne legyen olyan egyszerű a dolog, jegyezzük meg, hogy kuszkusz készülhet más gabonákból is: például árpából, kölesből, kukoricából, árpacsírából, vagy akár kenyérmorzsából.

Az alapszabályok: áztatás és szakaszos gőzölés A jó kuszkusz a készítés során többszörösére duzzad, de nem válik ragacsossá vagy csomóssá. Ha betartunk néhány alapszabályt, lágy, illatos és pergős lesz. Kuszkusznak nevezzük az alapanyagot is, és a belőle készülő, sokféle ételt is. Gyári előállításban háromféle méretben készítik a labdacsokat, és a búza mellett az árpa, a kukorica és a köles daráját is felhasználják kuszkusz készítéséhez.

Felhasználási módja rendkívül változatos, eszik hússal (csirkével, báránnyal, nyúllal, marhával, borjúval, kacsával egyaránt), hallal keverve, híres fűszerei a gyömbér, a fahéj, a kurkuma és a koriander. Természetesen zöldséges raguval is készítik. Édességnek is finom, tejjel, mézzel, aszalt gyümölcsökkel.

A kuszkusz egytálételt Afrikában mázas cserépedényben készítik, a kuszkuszt az étel gőzében főzik: alul a hús és a zöldség rotyog, fölötte szitán pedig a kuszkusz. Itthon, ha nem kapunk speciális alumíniumedényt (nem olyan könnyű beszerezni), egy magas falú lábosra helyezzünk sűrű szitát: a lábosban főzzük a húst és a zöldséget, fölötte, a szitán gőzöljük a kuszkuszt. A kuszkuszból készülhet saláta is, hagyományosan ezt nevezzük Taboulé-nak (tabulé). Az arab országokban nagyon elterjedt, frissítő, fűszeres étel, elkészítése pedig igen egyszerű. A kuszkuszt szárazon összekeverjük sóval, meglocsoljuk egy kevés olajjal, majd lobogó, forró vizet öntünk rá, lefedjük, és pár percig állni hagyjuk. Tetszőleges zöldségeket (paradicsom, uborka, paprika, répa), valamint sok petrezselymet és koriandert aprítunk, és mindezt hozzákeverjük a megpuhult kuszkuszhoz. Olajjal, ecettel fűszerezzük, néhán óra alatt összeérleljük.

Aszalt csemegék
: Szárításkor nem távolítjuk el az összes nedvességet a gyümölcsből. Általában a víztartalom nyolcvanszázalékos csökkentése az ideális. Ha ennél többet veszít a termés, akkor élvezhetetlenül szárazzá válik. A legrégebbi, egyben legjobb megoldás a tűző napon történő aszalás. Mivel erre nincs mindig mód, sütőben, illetve az e célra kifejlesztett aszalógépben is tartósíthatunk. Manapság sokkal kevesebb aszalványt fogyasztunk, mint a régi időkben. A sok édesipari termék kiszorította őket, pedig ezek a természetes rágcsálnivalók finomabbak és főként egészségesebbek azoknál. Csokoládék, desszertek helyett inkább ezeket együk, mert fontos vitaminokat, ásványi anyagokat, rostokat tartalmaznak. Számos aszalt csemegét, például datolyát, fügét, mazsolát, meggyet, epret, áfonyát jobb készen megvásárolni, de néhány gyümölcsféle tartósításával otthon is próbálkozhatunk.

Fogyókúrázók, cukorbetegek figyeljenek arra, hogy az aszalványok cukortartalma viszonylag magas!

Szilva

A székrekedés ízletes, természetes gyógyszere. Értékes A-, B-, C-, E-vitamin, folsav-, rost-, kálium- és vasforrás. Aszalni a jól érett besztercei fajtát ajánlatos. A szilva és az aszalt szilva rendkívül gazdag káliumban, elősegíti a vér sav-bázis egyensúlyának megtartását, a szívritmus normalizálását és a salakanyagok kiürítését. Rendkívül gazdag forrása továbbá a szilva a vasnak, a kalciumnak, a magnéziumnak és a foszfornak is. Az egyik legjobb vértisztító, emellett serkenti az emésztést. Köztudomású, hogy az aszalt szilva a székrekedés ellen az egyik legeredményesebb természetes segítség. Az aszalt szilvát megfőzzük vagy éjszakára beáztatjuk, majd megisszuk a levét, így elősegítjük a rendszeres, szabályos székletet.

Alma
Figyelemre méltó az emésztést serkentő rost-, valamint B- és C-vitamin-tartalma.

Sárgabarack
Tartalmaz antioxidáns hatású béta-karotint, E-vitamint, rostot, vasat és jelentős mennyiségű káliumot. Mérsékli a magas vérnyomást, hasznos a szív- és a daganatos betegségek megelőzésében.

Mazsola
A mazsola, vagyis az aszalt szőlő ugyanolyan előnyös tulajdonságokat mutat, mint a friss szőlő, de szárított formában magasabb a cukortartalma, amit a cukorbetegeknek figyelembe kell venniük. Értékesebbnek számít a színes szőlőből készült mazsola, hiszen főleg a szőlő színes héjában találhatók meg a bioflavonoidok, a P-vitamin. Ez utóbbi - a C-vitaminnal együtt - rendkívül előnyös szervezetünknek, mert gyulladásgátló, allergiaellenes, baktérium- és vírusölő hatású.

Fenyőmag
A fenyőmag már az ókorban is ismert és megbecsült eleség volt. A római katonák élelmezésében fontos szerepet játszott, de a régi görögök, egyiptomiak is említést tettek róla. Gyakran mézbe tették, így konzerválták. Az amerikai indián, a középkori mediterrán és a keleti kultúrákban is fogyasztották. A leírások szerint a magon kívül a fenyő hajtását (tűleveleit), tobozát, fakérgét is felhasználták és szirup, olaj vagy tea formájában különböző (légzőszervi és reumás) betegségek kezelésére alkalmazták. Napjainkban sok nép fogyasztja és használja jellemző ételei készítéséhez.

A fenyőmag legalább 20-féle olyan fenyő tobozából származhat (pl. havasi cirbolyafenyő, európai mandulafenyő, kínai-, mexikói-, és coloradói fenyő), melyeknek ehető magjai elég nagyok ahhoz, hogy érdemes legyen a termést begyűjteni. Nagyobb mennyiségben Dél-Európából (Olaszország, Franciaország), kisebb mennyiségben Spanyolországból és Portugáliából, valamint az Egyesült Államokból, Mexikóból és Kínából származik. Két legismertebb változata a szögletes élű, ázsiai boltokban vagy piacokon kapható koreai vagy kínai fenyőmag és a hosszúkás, mediterrán vagy olasz fenyőmag (madulafenyőmag), mely utóbbi drágább és kellemesebb ízű. Külső hártyájától megtisztítva mindegyik fajta elefántcsont színű. A szupermarketekben, bio- és naturaboltokban egész évben megtalálható. Az értékes magok kinyerése nem egyszerű feladat. A tobozokat télen gyűjtik, majd addig szárítják, amíg a pikkelylevelek fel nem nyílnak és a magok kihullanak. A fel nem nyíló tobozokat mérsékelten meleg kemencébe helyezik, hogy a magok kipattogjanak, de gyakran kézzel kell azokat a tobozokból kipiszkálni. Ez magyarázza azt, hogy a fenyőmag meglehetősen drága.

A fenyőmag értékes, tápanyagokban gazdag élelmiszer. Energiatartalma jelentős, és benne létfontosságú, többszörösen telítetlen zsírsavak (gamma-linolénsav, pinolénsav), valamint E-vitamin találhatók. Ezek, valamint a fitoszterol- és élelmirosttartalma hozzájárul a szérum-koleszterinszint csökkentéséhez, és ezzel a szív- és érrendszeri betegségek előfordulásának mérsékléséhez. Magas kálium- és magnéziumtartalma támogatja a szív munkáját, és elhanyagolható nátriumtartalmával együtt hozzájárul a magas vérnyomás alacsonyabbá tételéhez. Javasolható cukorbetegek számára is, mert csökkenti az érrendszeri szövődmények kockázatát. Összetételének köszönhetően színesítheti kismamák, idős emberek, valamint a rendszeresen sportolók étrendjét is.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 163
Tegnapi: 37
Heti: 200
Havi: 1 300
Össz.: 1 152 158

Látogatottság növelés
Oldal: MEGVAK LISZTEK GYÜMÖLCSÖK ÉLETANI HATÁSA
NAGY ANYÁINK HÁZIPATIKÁLYA ÉS A RÁKRÓL - © 2008 - 2024 - tepesztalatok.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »