NAGY ANYÁINK HÁZIPATIKÁLYA ÉS A RÁKRÓL

TERMÉSZETES SZÉPÍTŐ SZEREK,,ÉS RÉGI HAGYOMÁNYOS NÉPI GYOGYÁSZAT

 

Candida-diéta 
3-6 hónapos diéta - Betartandó szabályok
 
A Candida albicans nevű sarjadzógomba hozzátartozik az ember szerveztében lévő természetes és egészséges baktériumflórához. Legnagyobb számban a bélflórában található, és az emésztés segítésében van szerepe. A gomba túlszaporodása azonban komoly egészségügyi következményekkel jár; sokan küzdenek Candida okozta megbetegedésekkel. Normális szintre való visszaszorításának egyik módja a diéta. Ha a gombák nem kapják meg a szükséges tápanyagokat, számuk csökkenni fog.
 
 
A Candida elszaporodását általában mi magunk idézzük elő. A normális bélflóra egyensúlya leggyakrabban az alábbi okok miatt borul fel: túlzott édesség- és állatifehérje-fogyasztás; természetellenes táplálékok (állományjavítók, színezők, egyéb adalékanyagok), ezzel szemben kevés zöldség, gyümölcs és gabonaféle fogyasztása. A normális bélflóra egyik legnagyobb ellensége az antibiotikum, ami nem csak a káros baktériumokat, de a hasznosakat is elpusztítja. Ez azonban senkit ne tartson vissza indokolt esetben antibiotikum szedésétől, hiszen az egészséges bélflóra idővel magától is regenerálódik; továbbá léteznek olyan készítmények, melyek siettetik ezt a folyamatot, segítve a hasznos baktériumoknak, hogy minél nagyobb számban ismét részt vehessenek a szervezet védelmében.
 
 
 
3-6 hónapos diéta
 
 
Miután általában mi magunk idézzük elő a bajt, így szerencsére sokat tehetünk azért, hogy egészségünk ismét helyreálljon. Rendelkezésre állnak különböző gyógyszerek, gyógyhatású készítmények, étrend-kiegészítők, sőt hüvelyöblítő folyadékok is. A hüvely baktériumflórájának helyreállításában jótékony hatású, ha vízzel kissé felhígított, élőflórás natúrjoghurttal végzünk hüvelyöblítést. 
 
Ugyanilyen fontos a speciális diéta betartása is. A candida-diéta szerencsére nem különbözik nagy mértékben a már megszokott ételektől, így nyugodtan és jóízűen fogyaszthatja az egész család. A diéta 3-6 hónapig tart, az első két-három hétben szigorúbb étrendet kell követni, az ezt követő időszakban viszont már kevesebb a tilalom.
 
 
 
Betartandó szabályok 
 
 
A candida albicans elsősorban szénhidrátokkal táplálkozik. Először tehát az édességeket kell száműznünk az étrendünkből, beleértve a mézet is, sőt, az első 2-3 hétben a gyümölcsöket is. Még a savanyú gyümölcsök is tartalmaznak gyümölcscukrot, és az édesítőszerekben is van fruktóz. 
 
Ugyanígy nem ajánlatos élesztő alapú ételek, italok fogyasztása sem; ilyenek a sajtok - különösen a penészes sajtok kerülendők -, a sör, a bor. Szintén kerülendők az elszigetelt keményítőt tartalmazó ételek, pl. fehérkenyér, fehér rizs, tészták. Vigyázzunk az adalékanyagokkal, színezőkkel, állományjavítókkal is. Ennek betartása nem is olyan nehéz, mint gondolnánk: vásároljunk piacon, főzzünk friss zöldségekből, húsból, gyümölcsökből. Használjunk fűszernövényeket, melyek közül erős gombaölő hatással bír például a rozmaring, a sáfrány, a kurkuma, a koriander és a római kömény. 
 
Milyen kenyeret fogyasszunk? Fehér kenyeret semmiképpen ne, sőt gyakran becsapósak a teljes kiőrlésű termékek is, mivel ezeket sokszor barnábbra színezik, hogy még "natúrabbnak" látszódjék, és a fehér liszt sem hiányzik belőlük. Vegyünk tiszta rozs-, korpa-, vagy graham-kenyeret, de mi magunk is süthetünk. A saját kézzel készített is sokáig eláll, mentes minden adalékanyagtól, és még az sem feltétel, hogy kenyérsütő géppel rendelkezzünk. (A diétához Receptek rovatunkban találhatnak étel-ajánlatokat.) 
 
  
Az egész diéta alatt nem tanácsos fogyasztani:
 
édességek, szárított gyümölcs, dinnye; élesztő, élesztővel készült termékek és ételek, fehérkenyér, zsemle, kifli; tejföl, a sajtok nagy része (különösen a penészes fajták); kechup, majonéz, mustár, készen kapható salátaöntetek és mártások, szójaszószok; gomba; sör, bor, pezsgő, gyümölcslevek
 
 
Csak a szigorú diétánál (az első 2-3 hétben) tiltott, de a későbbi szakaszban már fogyasztható:
 
könnyű, nem gombás érleléssel készült sajtfélék, kecskesajt; kecsketej, tej; bab, borsó, kukorica; barack, szőlő (mérsékelt mennyiségben), alma, körte, avokádó, cseresznye, narancs, citrom, grapefruit
 
 
Amit az egész kúra alatt ehetünk:
 
bármilyen sovány hús, halak, kagyló- és rákfélék; 
natúr rizs, hajdina, árpa, korpatermékek, köles, lencse, zab, zabtermékek; hidegen sajtolt olajak; tojás; 
élőflórás natúr joghurt, élőflórás natúr ivójoghurt, juhtúró; 
padlizsán, patisszon, cukkíni, tök, brokkoli, karfiol, spárga, uborka, spenót, paradicsom, paprika, retek, fejessaláta, hagyma, fokhagyma, sárgarépa, fehérrépa, petrezselyem, zeller, gyömbér, burgonya, fehér- és vöröskáposzta, kelbimbó, cékla; 
rozmaring, sáfrány, kurkuma, tárkony, bazsalikom, római kömény, curry, koriander; ananász; 
dió, tökmag, szezámmag; 
kávé, ásványvíz, teák.   
 
Kenyér: ( köszönet Rudas Eszternek ) 
egy ozgerinc formához:
Fél kiló teljes kiörlésu tönkölyliszt,
1 teáskanál szódabikarbóna
1 teáskanál só
8 evokanál olaj,
4 dl víz
1 teáskanál fahéj, vagy kömény, fahéjnál 2 teáskanál carobport is tehetünk bele, így csokisabb lesz, illetve, hogy édesebb legyen a vízben felolvaszthatunk néhány Canderelt.
A hozzávalókat összegyúrjuk, kiolajozott, lisztezett ozgerinc formába rakjuk, és 50-60 perc alatt megsütjük, 5-6-os gáz fokozaton.
Ezt lehet reggelire enni, de csak napi 2 szeletet, foleg az elso 2 hónapban
Konyharuhába csomagolva egy hétig is eláll, általában ennyi ido alatt el is fogy! 
 
Zsömle: 
kb. 6-8 db-hoz, különböző ízesítésekkel: fahéjas, carobos, köményes, szezámmagos
Negyed kiló teljes kiörlésu tönkölyliszt,
1/2 teáskanál szódabikarbóna
1/2 teáskanál só
4 evokanál olaj,
2 dl víz
A hozzávalókat összegyúrjuk, kiolajozott sütőpapirral bélelt tepsibe apró halmokat teszünk, és 25-35 perc alatt megsütjük, 5-6-os gáz fokozaton.
 
 
Lúgosító lé:
3 céklát, 3 sárgarépát, fél fej lila káposztát, fél fej kelkáposztát lereszelsz, és 3 liter vízben felteszed foni. Amikor már puha a zöldség hagyod kihulni a lét, és kinyomkodod a zöldségeket, majd ki is dobhatod oket, merthogy ennek a levesnek csak a levét kell elkortyolgatni.
 
LEVESEK  
 
Csirkeleves:
Csirkedarabokat pirítunk kis olajon, majd mellé teszünk egy fej hagymát, majd amikor már fehér a hús felöntjük vízzel, és bezöldségeljük. ( fehér és sárgarépa, zeller, stb.). Biovegetával és sóval ízesítjük. A végén tehetünk bele tárkonyt is, nagyon finom, és a Candida utálja!
Több napra elore is meg lehet fozni!
 
Hagymaleves:
Hagymát olajon pirítunk, majd felöntjük vízzel, bezöldségeljük, és biovegetával, sóval ízesítjük
 
Zellerkrémleves:
Vágjuk vékony szeletekre a zellert, és kevés olajon, tengeri sóval, biovegetával pároljuk puhára. Ezt követoen turmixoljuk össze a puha zellert, majd vízzel engedjük fel. Tehetünk bele puffasztott amarántot levesbetétként.
 
Póréhagymás cukkíni-krémleves
Hozzávalók:1 ek. olaj, 40 dkg cukkíni, 15 dkg póréhagyma, 1 tojássárgája, bazsalikom, só.
- Az apróra vágott pórét 1 dl vízben megfõzzük, majd beletesszük az olajat és a vékonyan felszeletelt cukkínit. A vizet fél literre kiegészítjük, megsózzuk, és a cukkínit megpároljuk benne. Mikor kihûlt, tojássárgájával, sóval, bazsalikommal, összeturmixoljuk. Forralt vízzel krémleves sûrûségûre hígítjuk, de már nem fõzzük.
 
Minestrone (zöldségleves):
Hozzávalók: 1 póréhagyma, 2 közepes burgonya, 1 sárga- répa, 1 karalábé, 10 dkg zöldborsó, 10 dkg zöldbab, fél fej karfiol, 1 hagyma, 1 ek. vaj, 3 ek. biovegeta, 1/2 tk. bazsalikom, 1 cs. petrezselyem, 3 ek. hidegen sajtolt olaj, .
A póréhagymát vágjuk el hosszában, majd vékonyra szeleteljük föl. A burgonyát, a sárgarépát és karalábét szintén tisztítsuk meg és aprítsuk fel. A karfiolt rövid idore tegyük sós vízbe, majd szedjük rózsáira, a zöldborsót ugyancsak készítsük elo. A hagymát aprítsuk fel, és egy nagyobb edénybe a vajon dinszteljük aranysárgára, majd adjuk hozzá a zöldségeket, és kb. 1 liter forró vízzel engedjük fel. Forrástól számítva lassú tuzön 30 percig fõzzük. Közben ízesítsük a fûszerekkel. Apróra vágott petrezselyemmel, néhány csepp olajjal tálaljuk.
 
Gyors leves:
Hozzávalók: 1 kis fej vöröshagyma, 1 szál sárgarépa, 1 kisméretu burgonya, 2-3 db apró zöld tök, 1 gerezd fokhagyma, 1 kis darab zeller, petrezselyemzöldje, hidegen sajtolt olaj, só, víz.
A hozzávalókat turmixgépben 2-3 perc alatt finomra turmixoljuk. Az így keletkezett keveréket 2 liter enyhén sózott vízbe öntjük, s addig fõzzük, amíg surusödni nem kezd. Olajat csak a legvégén adjunk hozzá, amikor már nem fõzzük tovább. Tálaláskor a tányér aljára tegyünk egy szelet pirított kenyeret vagy kétszersültet, s a levest erre merjük rá.
 
EGYTÁLÉTELEK
 
 
Pirított csirkecsíkok:
Csirkemellet csíkokra vágunk, kevés olajon megpirítjuk, majd teszünk mellé hagymát, fokhagymát, és/vagy kevés mandulát!
 
 
Párolt káposzta:
Lényegileg ugyanaz, mint a hagyományos, tehát lila és fehér káposztát csíkokra metélünk, kicsi olajon megpirítunk egy kis fej hagymát, majd rátesszük a káposztát, és felöntjük egy pohár vízzel. Puhára pároljuk.
Ehhez lehet enni a pirított csirkét!
 
Rántott hagymakarikák:
A hagymát megpucoljuk, és karikákra szedjük. Kb. fél centi méretre. Tojást felverünk, sózzuk, esetleg borsozzuk teszünk bele tönkölylisztet, hogy jó suru masszát kapjunk. Ebbe mártogatjuk a hagymakarikákat, amit aztán forró olajban kisütünk.
Bármi mellé feltétnek jó! 
 
 
 
LEVESEK
 
 
Sóskaleves
Hozzávalók: 25 dkg sóska, 2 paradicsom, 1 vöröshagyma, 4 burgonya, 2 dkg vaj, só, bors, 1 gerezd fokhagyma.
• Tisztítsuk meg és mossuk meg alaposan a sóskaleveleket. Tegyünk félre néhányat díszítésnek. Egy lábasban pirítsuk meg a hagymát, tegyük bele a sóskát és a burgonyát. Pároljuk 5 percig. Tegyük bele a paradicsomot, és öntsük fel 1,25 liter sós vízzel. Fozzük körülbelül 30 percig, majd turmixoljuk össze. Ízlés szerint fuszerezzük, tegyük bele az összezúzott fokhagymát. Szórjuk meg apróra vágott sóskalevéllel. 
 
Zellerkrémleves – másképp
Mintegy fél kiló zellert másfél liter biovegetás vízben fozzünk puhára, majd turmixoljuk össze. Ezután egy evokanál barna lisztet keverjünk el csomómentesen egy deci szójatejben, és ezzel habarjuk be a levest, majd forraljuk fel. Ízesíthetjük tengeri sóval, fehér borssal vagy szerecsendióval. Apróra vagdalt fott tojással vagy szójapárizsival kínálhajuk. Díszítsük petrezselyemzölddel..
 
 Kukoricás paradicsom-krémleves
Hozzávalók: 40 dkg konzerv paradicsompüré, 30 dkg konzerv csemegekukorica turmixolva (kukoricapüré), 1 szemes kukoricakonzerv, 3 db közepes paradicsom, 1 fej finomra vágott hagyma, 1 tk. olívaolaj, 1 tk. biovegeta, ízlés szerint orölt chili, só,
Felforrósítjuk az olajat, a hagymát puhára pároljuk benne, majd hozzáadjuk az biovegetát. Meghámozzuk a paradicsomot, húsát feldaraboljuk. A paradicsompürét és a kukoricapürét hozzáadjuk, és a lecsepegtetett kukoricaszemekkel együtt a lábosba tesszük. Sóval és chilivel fuszerezzük, majd állandó kevergetés mellett összemelegítjük. Tortillát kínálunk mellé.
 
 Sárgarépa krémleves
Hozzávalók: 40 dkg sárgarépa, 3 tojás sárgája, 1 dl joghurt, petrezselyem, 1 ek. tönkölyliszt, biovegeta,  só.
A petrezselymet apróra vágjuk, és a karikára vágott répával olajon megfuttatjuk. Felengedjük vízzel, ízesítjük sóval, és biovegetával. Ha puha a répa turmixoljuk, majd behabarjuk a joghurtba tett liszttel, a legvégén a tojássárgákat. Apróra  vágott petrezselyemmel díszítjük.
 
 Paradicsom-krémleves
Hozzávalók: 1,5 l paradicsomlé, 1 fej vöröshagyma, 2 gerezd fokhagyma, 10-10 dkg sárgarépa ill. zeller, 5 dkg rizs, 2 ek. szójamártás, 1/2 kk. kakukkfű, borsikafű, olaj.
A felaprított hagymát, fokhagymát az olajon megfuttatjuk. Hozzáadjuk a paradicsomlevet, kockára vágott répát, zellert, és a rizst. Puhára pároljuk, hozzákeverjük a fűszereket és a szójamártást. Kihűtjük, turmixoljuk. Hidegen fogyasztjuk, tálalásnál meghintjük apróra vagdalt zellerlevéllel.
 
 Burgonyaleves kaporral
Hozzávalók: fél kiló burgonya, 20 dkg vegyes zöldség, vöröshagyma, 1 dl joghurt,1 kanál tönkölyliszt, kapor, bazsalikom.
A zöldséget, a hagymát és a burgonyát bazsalikommal, sóval puhára főzzük. majd összeturmixoljuk. A joghurttal és liszttel behabarjuk, majd megszórjuk a kaporral.
 
 
Bazsalikomos paradicsomleves
Hozzávalók: 15 dkg  paradicsompüré, 1 fej vöröshagyma, bazsalikom, édesítőszer, puffasztott amaránt, bio-vegeta.
A felaprított hagymát, kevés vízzel megpároljuk. Hozzáadjuk a paradicsompürét, a bazsalikomot, sót, bio-vegetát, és felöntjük vízzel. Forráskor beletesszük az amarántot.
 
 Tavaszi tofuleves
A megmosott, apróra vágott leveszöldséget (1 db közepes sárgarépa, 1 db petrezselyemgyökér, 1 kis zellergumó, 1 szál póréhagyma) 1 evokanál hidegen sajtolt napraforgóolajon röviden megpároljuk, felöntjük 1 liter vízzel, sózzuk, és 15 percig lassú tuzön fõzzük. 30 dkg tofut 1 cm-s kockákra vágunk, és egy babérlevéllel együtt a leveshez adjuk, újra felfozzük. Ízlés szerint szójaszószt teszünk hozzá. Apróra vágott petrezselyemmel vagy metélõhagymával díszítjük. Illik hozzá a teljes õrlésû lisztbõl készült levestészta.
 
 Citromos csirkekrémleves
Hozzávalók: 40 dkg csirkemell, 20 dkg sárgarépa, 15 dkg gyökér, 5 dkg vöröshagyma, 4 dkg margarin, 2 dkg teljes orlésu tönkölyliszt, 1 dl joghurt, 2 db tojássárgája, 1 citrom leve.
A csirkemelleket a zöldséggel, és hagymával puhára fozzük, ezután az egyik csirkemellet csíkokra vágjuk, a másikat a zöldséggel összeturmixoljuk, és visszatesszük a levesbe. Liszttel világos rántást készítünk, tuzrol levéve belekeverjük a joghurtot, és a tojássárgákat, majd behabarjuk vele a levest. Beletesszük a húscsíkokat, majd citromlével savanyítjuk. 
 
 Cukkinikrémleves
50 dkg cukkíni, 10 dkg, vöröshagyma, fokhagyma, margarin, teljes tönkölyliszt, fél dl joghurt, 1 tojássárgája, só, bors, szerecsendió.
A cukkiniból tíz dekát csíkokra, a többit kockára vágjuk, a hagymát finomra szeljük, a fokhagymát is. A csíkokra vágott cukkínit margarinon megfuttatjuk, majd kevés vízzel puhára pároljuk. Másik edényben megpirítjuk a lisztet, majd a kockára vágott cukkínit, hagymát és fokhagymát hozzáadjuk és megpirítjuk. Felöntjük vízzel, és 20 percig fozzük. Ezután szitán áttörjük, és újra felforraljuk. A joghurtot összekeverjük a tojássárgával, és belekeverjük a tuzrol levett leveshez. Ízesítjük a fuszerekkel, majd levesbetétként a csíkokra vágott cukkínit tesszük bele.
 
 Karalábéleves húsgaluskával
Hozzávalók: 30 dkg karalábé, 5 dkg vöröshagyma, margarin, 15 dkg darált csirkehús, 1 tojás, só, fehérbors, 1,5 dkg tönkölydara, petrezselyem, citromhéj
A karalábékat keskeny csíkokra szeljük, a hagymát apróra vágjuk, és forró margarinon megpirítjuk. Hozzáadjuk a karalábé csíkokat, és megfuttatjuk. Fuszerezzük, és felöntjük vízzel. 15 perc alatt puhára fozzük. Húsgaluska: a darált húst összekeverjük a tojással, és a darával, sóval, borssal, petrezselyemmel, citromhéjjal. A karalábéleves felét összeturmixoljuk, majd a leves másik feléhez adjuk, A húsmasszából kicsi gombócokat szaggatunk a levesbe, és megfozzük. Tálaláskor megszórjuk a finomra vágott karalábélevelekkel.
 
 Kaporleves túrógombóccal
Hozzávalók: 1 nagy csokor kapor, biovegeta, só, 2 ek. tönkölyliszt, 1 tojássárgája, 1 dl joghurt, a túrógombóchoz: 10 dkg túró, 1 tojás, 1 ek. búzakorpa, só.
A lisztet margarinon világosra pirítjuk, majd az apróra vágott kaprot belekeverjük, és felengedjük vízzel. Fűszerezzük, és felforraljuk.  A túrót a tojással, búzakorpával, sóval összedolgozzuk, és beleszaggatjuk a levesbe. Megfőzzük, majd a joghurttal, tojássárgával behabarjuk. Tálaláskor kis kaprot szórunk a leves tetejére.
 
 Almaleves
Hozzávalók: 2 nagy alma, 1 dl joghurt, 1 ek. tönkölyliszt, 4 szem canderel, szegfűszeg, késhegynyi fahéj,
Az almát felszeleteljük, és kb. 7 dl vízzel feltesszük főni, a fűszerekkel együtt. A joghurttal, és liszttel behabarjuk. Ha akarjuk turmixolhatjuk is. Lehűtve is nagyon finom!
 
 
 Hideg uborkaleves
Hozzávalók: 1 nagy kígyóuborka, 1 vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 2 dl joghurt, csokor kapor, biovegeta, 1 ek. tönkölyliszt.
A hagymákat apróra vágva üvegesre pároljuk. Megpucoljuk az uborkát, és tökreszelőn lereszeljük. Hozzáadjuk a hagymákhoz, és fedő alatt keveset pároljuk, hogy levet engedjen. Sózzuk, kicsit felengedjük vízzel. Beletesszük a kaprot, és puhára főzzük. Leturmixoljuk, majd behabarjuk a liszttel kevert joghurttal. Kaporral díszítjük.
 
 Sütotök-krémleves
80 dkg sütotök, 20 dkg paradicsom, 10 dkg vöröshagyma, margarin, só, bors.
A sütotököt kockára, a paradicsomot negyedekre vágjuk, a hagymát lereszeljük. Margarinon megpároljuk, majd felöntjük vízzel. Fuszerezzük, majd 40 perc alatt megfozzük. Ha kész, turmixoljuk.  
 
 
Húsételek
 
Zöldséges töltött paprika
Hozzávalók: 1 ek. olaj, 1 vöröshagyma, 20 dkg darált csirke, vagy pulykahús, 10 dkg fott barnarizs, 1 gerezd fokhagyma, 8 zöldpaprika, 25 dkg vegyes zöldség, 1 csomó kapor, só, bors. Mártáshoz: 6 nagy fej paradicsom, egy evőkanál olaj, só, bors, oregánó, fokhagyma.
• Az apróra vágott hagymát az olajon üvegesre pároljuk, rátesszük a darált húst és a karikára vágott zöldséget, majd fedő alatt puhára pároljuk. Hozzáadjuk a rizst, a sót, a borsot, és jól összekeverjük. A tölteléket a kicsumázott paprikákba töltjük. A megtöltött paprikákat annyi forrásban lévő sós vízbe tesszük, amennyi éppen ellepi, és kis lángon jó negyed órát fozzük. Mártás: az olajon megfonnyasztjuk a hagymát, belerakjuk a héjától megfosztott paradicsomokat, és a fűszereket. Egyet rottyantjuk, majd a paprikákat visszatesszük a mártásba, és még egyszer felforraljuk.
 
 Töltött karalábé
Hozzávalók: 4 nagyobb fej zöld karalábé, 12 dkg fott darált csirkehús, margarin, 15 dkg fott barna rizs, só, bors, szerecsendió, 1 dl joghurt, tönkölyliszt.2 tojássárgája.
A karalábékat meghámozzuk, sós vízben megfozzük, és mellette megfozzük a zsenge leveleit is. Kikanalazzuk a belsejüket, úgy, hogy maradjon egy 2 cm a szélén. A csirkehúst és a rizst összekeverjük, fuszerezzük, majd beletöltjük a karalábéba. A karalábé fozovizét behabarjuk fél dl joghurtba kevert tönkölyliszttel, és 2 tojássárgájával. A karalábékat beletesszük egy tuzálló tálba, és a tetejére öntjük a behabart fozovizet. Megsütjük. 
 
  Töltött cukkíni I.
Hasonló a fent leirt töltött karalábéhoz
 
 Padlizsános csirke
60 dkg csirkemell, 80 dkg padlizsán, olaj, margarin, 10 dkg paprika, 15 dkg paradicsom, 10 dkg vöröshagyma, só, biovegeta.
A padlizsánt meghámozzuk, hosszában ujjnyi szeletekre vágjuk, és enyhén besózva állni hagyjuk. Leitatjuk róla a nedvességet, és olajban megsütjük. A csirkét a margarinon megsütjük, és sorban tuzálló tálba rakjuk. Betakarjuk a padlizsánnal és a tetejére fektetjük a szeletelt paprikát, paradicsomot, és a karikára vágott hagymát. Két deci vizet felfozünk, teszünk bele 1 kanál biovegetát, és ráöntjük a padlizsános csirkére. Forró sütoben kb.45 percig sütjük, fólia alatt. Majd levesszük a fóliát, és elpárologtatjuk a levét.
 
 Sárgarépával töltött csirkemell
30 dkg sárgarépa, 4 fott tojás, 60 dkg csirkemell, 3 dkg vöröshagyma, só, bors, szerecsendió, citromlé.
A sárgarépát lereszeljük, beletesszük a finomra vágott tojást, petrezselymet, fuszereket, citromlét, és hagymát. Betöltjük a csirkemellbe, és vajjal kikent tálban megsütjük.
 
 Zöldséges csirketekercs
50 dkg kicsontozott, kiklopfolt csirkecomb, 20 dkg sárgarépa, 20 dkg gyökér, 15 dkg alma, margarin, só, bors, petrezselyem.
A vegyes zöldséget kockára vágjuk, fuszerezzük, petrezselyemmel ízesítjük, és hozzáadjuk a kockára vágott almát. A sózott hússzeletekre halmozzuk, felgöngyöljük, és összetuzzük. Margarinon pirosra sütjük. 
 
Parajos töltött csirke
60 dkg csirkemell, 25 dkg paraj, 1 fott tojás, 1 nyers tojás foghagyma, 10 dkg paradicsom, 10 dkg paprika, olaj, só, bors
A parajt leforrázzuk, és kinyomkodjuk, a nyers tojással, az apróra vágott fott tojással, paprikával, paradicsommal, fuszerekkel, fokhagymával összekeverjük. Beletöltjük a csirkemellbe, és kivajazott tepsiben pirosra sütjük. 
 
 
 
Főzelékek
 
 
 Tökfőzelék
Hozzávalók: 50 dkg gyalult tök, 1 vöröshagyma, 1 dl joghurt, 1 ek. tönkölyliszt, fél csomó kapor, pirospaprika.
A hagymát megpirítjuk, megsózzuk, meghintjük pirospaprikával. A tököt hozzáadjuk, és saját levében pároljuk. A kaprot hozzáadjuk, majd a joghurttal liszttel behabarjuk.. 
 
 Lencse 
Hozzávalók: 5 dkg margarin,10 dkg vöröshagyma, 35 dkg lencse, 15 dkg sárgarépa, 1 cs. petrezselyem, tárkony, só.
• A lencsét a cikkekre vágott hagymával, karikára vágott répával feltesszük főni, sóval, tárkonnyal ízesítjük. Úgy fozzük, hogy mire a lencse megpuhul, addigra főjön el a leve. Olvasztott margarinnal összekeverjük.
 
 Cukkíni főzelék 
Hozzávalók: 1 cukkíni, vöröshagyma, fokhagyma, kapor, só, biovegeta, joghurt, 1 ek. tönkölyliszt.
• A cukkínit lereszeljük. A hagymákat olajon üvegesre pároljuk, majd beletesszük a cukkínit, és felengedjük vízzel, hogy ellepje, és beletesszük az apróra vágott kaprot.. Kb.15 percig főzzük, amíg puha nem lesz. A joghurttal és liszttel behabarjuk. Melegen és hidegen is nagyon finom!
 
 
 
 Felfújtak
 
 
Spenótfelfújt hagymával
Hozzávalók: 60 dkg spenót, 4 tojás, 4 gyöngyhagyma, 3 dkg margarin, 2,5 dkg teljes orlésu liszt, só, bors, szerecsendió.
• Tisztítsuk meg, daraboljuk apróra és pirítsuk meg a hagymát. Tegyük bele a spenótot, és pároljuk körülbelül 20 percig. Közben verjük fel a tojások sárgáját, apránként adjuk hozzá a lisztet, Keverjük össze a langyos spenóttal. Ízlés szerint sózzuk és borsozzuk, adjunk hozzá egy csipet orölt szerecsendiót. Verjük fel a tojásfehérjét kemény habbá, és öntsük a keverékbe. Öntsük kizsírozott tűzálló tálba, süssük 20-30 percig 8. fokozaton. 
 
 Spenótfelfújt
Hozzávalók: 1 kg spenót, 10 dkg margarin, 5 tojás, só, 50 dkg zöldség: répa, borsó, kukorica, zeller apróra vágva. 
A  spenótot megtisztítjuk, és turmixoljuk. Egy lábasba tesszük, hozzáadjuk a margarint, és 1 maréknyi zöldséget, és megfőzzük, kb,5 perc alatt, kevergetve. A tűzről levéve belekeverjük a tojások sárgáját, és a felvert tojásfehérjéket, de csak óvatosan! Kivajazott tortaformába töltjük. A tortaformát vízzel töltött lábosba helyezzük, és sütőben megsütjük kb. 30 perc alatt. Beleszúrt tűvel ellenőrizzük, hogy jó-e. A maradék zöldséget sózzuk, és biovegetával megpároljuk, majd a kész felfújt mellé tálaljuk.
 
 
 Raguk
 
 
 Zöldségragu tofuval
Hozzávalók: 25 dkg tofu, 10 dkg zöldbab, 4 articsóka, 1 zöldpaprika, 1 cukkíni, 2 zellergumó, 8 gerezd fokhagyma, 2 vöröshagyma, 1 pohár zöldségleves, 2 ek. olaj.
• Tisztítsuk és mossuk meg a zöldségeket. Vágjuk fel darabokra. Rakjuk egy tuzálló tálba, tegyük bele az összezúzott fokhagymát, a sót és a borsot. Öntsük rá a zöldséglevest. Süssük forró sütoben (8. fokozat) 40-50 percig. Idonként öntözzük meg a fozolével. Pirítsuk meg egy serpenyoben az apró kockákra vágott tofut. Ahogy színt kap, vegyük le a tuzhelyrol. Tálaláskor tegyük a tofudarabokat a zöldségtálra
 
 Patisszonpörkölt
1,5 kg patisszon, margarin, 8 dkg vöröshagyma, 10 dkg paradicsom, 10 dkg paprika, 1 kk. piros paprika, só
A patisszont meghámozzuk, kockákra vágjuk. Margarinon megpirítjuk a hagymát, majd rászórjuk a piros paprikát. Hozzáadjuk a patisszont, a kockákra vágott paprikát, paradicsomot, sózzuk, és puhára pároljuk. Fott kölessel fincsi.
 
 
 Pástétomok kenyérhez
 
 
Tofukörözött
30 dkg tofut áttörünk, 1 evokanál szójaolajat, 1 dl szójatejet, 1/2 kávéskanál fuszersót, ízlés szerint édes-nemes paprikát, õrölt köményt, fekete borsot, apróra vágott hagymát, metélõhagymát, petrezselymet vagy kaprot adunk hozzá, és alaposan összekeverjük. Kituno uzsonnakrém!
 
 Sárgarépás szójakrém
Hozzávalók: 3 ek. szójaliszt, 1,5 dl étolaj, 20 dkg sárgarépa, 3 gerezd fokhagyma, só, citromlé, borsikafu.
A szójalisztet felöntjük 2 dl vízzel és 2 órán át állni hagyjuk. Ezután állandóan kevergetve 15 percig fõzzük, majd kihutjük. A sárgarépát, fokhagymát lereszeljük és az olajjal, ízlés szerinti citromlével, fûszerekkel, a szójamasszával összeturmixoljuk. Fogyasztható hideg vagy meleg szendvicskrémnek, ill. fõtt vagy héjában sült burgonyával.
 
 
 Köretek
 
 
 Padlizsán krokett
Hozzávalók: 1 padlizsán, 2 db vöröshagyma, 1 db fokhagyma, 1 tojás, 1,5 kanál  tönkölyliszt, só, csipetnyi fehérbors.
A padlizsánt félbevágjuk, és sütőben megsütjük. Kikaparjuk a belsejét, összetörjük, hozzáadjuk az apróra vágott hagymákat, fűszereket, tojást, és kanál lisztet. Összekeverjük, majd kanállal kroketteket szaggatunk, és kisütjük. Nagyon finom köretnek, de önálló ételként is megállja a helyét.
 
 Cukkíni lepény
Hozzávalók: 1 cukkíni, 2 kanál tönkölyliszt, 1 tojás, fokhagyma.
A cukkínit lereszeljük, és besózzuk. Kicsit félretesszük, míg levet enged. Kinyomkodjuk, majd összekeverjük a fokhagymával, sóval. Ha nem elég "masszás" akkor teszünk bele két kanál joghurtot. Teflonban forrósítunk kevés olajat, majd a lepényt belesimítjuk, és mindkét oldalát pirosra sütjük. Tzatzikivel nagyon finom.
 
 Sárgarépás burgonya
60 dkg sárgarépa, 15 dkg burgonya, margarin, petrezselyem, turbolya, lestyán, só
A répát karikára vágjuk, és kevés vízzel fedo alatt 15 percig pároljuk. Hozzáadjuk a kockára vágott burgonyát, és még 15 percig fozzük. Hozzáadjuk a margarint, a fuszereket, és még egyszer felforraljuk. Petrezselyemmel meghintve tálaljuk.
 
 Joghurtos zabkása
Hozzávalók: 40 dkg zabpehely, 4 dl joghurt, fokhagyma, bazsalikom, só
Nyolc deci forrásban lévő vízbe keverjük állandó keverés mellett a zabpelyhet, a zúzott fokhagymát. 15 percig főzzük állandó keverés mellett, majd 10 percig fedő alatt duzzasztjuk. Mikor puha belekeverjük a joghurtot, és a bazsalikomot.
 
 Burgonyapuszedli
80 dkg burgonya, 10 dkg margarin, 3 tojássárgája, szerecsendió, só
A burgonyát kockára vágva megfozzük, áttörjük, fuszerezzük, és belekeverjük a tojássárgáját, margarint. Nyomózsákkal a sütopapírral kibélelt tepsibe tesszük, és megsütjük. 
 
 Hagymatorta
Hozzávalók: A tésztához: 1 bögre tönkölyliszt, 15 dkg margarin, só, fél pohár víz. A töltelékhez: 1 kg vöröshagyma, margarin, só, bors, szerecsendió, 1 ek. tönkölyliszt, 3 tojás, 2 dl joghurt
A hagymát kockákra vágjuk, és margarinon megpirítjuk, főszerezzük, és saját levében megpároljuk. Majd megszórjuk liszttel, és kissé megpirítjuk. Elkészítjük a tésztát: a lisztet a margarinnal elmorzsoljuk, sózzuk, és vízzel összegyúrjuk. Egy tortaformába lapítjuk, majd  a hagymát ráterítjük. A joghurtot elkeverjük a tojásokkal, és a tortára öntjük. Kb. 30 perc alatt megsütjük.
 
 Vajon párolt zeller burgonyával
Negyed kiló zellert és burgonyát vágjunk kockára. Szeljünk fel vöröshagymát, és pároljuk meg bo vajban. Tegyük hozzá a zellert és a burgonyát, hintsük meg tengeri sóval. Ízesítsük kevés pirospaprikával és köménymaggal. Letakarva, lassú tuzön mintegy fél óráig pároljuk, ha szükséges, a vajat pótoljuk alatta, illetve öntsünk alá kevés vizet is. Tálaláskor önthetünk rá paradicsomlevet is.
 
 
 Töltött zöldségek
 
 
 Sárgarépával töltött burgonya
Hozzávalók: 4 nagyobb darab burgonya, 30 dkg sárgarépa, 1 vöröshagyma, margarin, 3 evőkanál főtt köles, 1 tojás, petrezselyem. 
A burgonyákat héjában megfőzzük. A hagymát margarinon megfuttatjuk, és hozzáadjuk a karikára vágott sárgarépát. Fűszerezzük, majd kis vízzel puhára pároljuk. Ha elfőtt a leve, belekeverjük a főtt kölest. A burgonyát kettévágjuk, és a belsejét kikaparjuk, ezt hozzáadjuk a répás keverékhez és az egészet turmixoljuk, és megszórjuk petrezselyemmel bőségesen. A keveréket beletöltjük a burgonyákba, a tetejükre felvert tojást csurgatunk, és kivajazott sütőben pirosra sütjük.
 
 Töltött uborka
Hozzávalók:
1 vöröshagyma, 1 paradicsom, 2 kanál fetasajt, 1 cs. snidling, 1 kígyóuborka, só, bors.
- A megmosott uborka két végét levágjuk, majd 8 egyforma darabra vágjuk. Az uborka közepét óvatosan kikaparjuk. A hagymát, és a paradicsomot olajon kicsit megfonnyasztjuk, ha kihult hozzáadjuk a snidlinget, a sajtot, és az uborkába töltjük.
 
 Töltött cukkíni II. 
60 dkg cukkíni, 30 dkg alma, 6 dkg trappista sajt, 2dl joghurt, fél citrom leve, só, fehér bors, édesítoszer. Díszítéshez: 1 fott tojás, 10 dkg paradicsom
A cukkínit hosszában kettévágjuk, a belsejét kivájjuk. Az almát, a sajtot, meg a cukkinibélt apróra vágjuk, megsózzuk, megborsozzuk, majd beletöltjük a kivájt cukkínibe. A joghurtot sóval, borssal, édesítoszerrel és a citrom levével ízesítjük. A töltött cukkínire öntjük, és sütoben megsütjük. Kemény tojással, és paradicsomszeletekkel díszítjük. Tálalásig a hutoben tartjuk.
 
 
 
 
 
 
 Feltétek
 
 
 Bundás zeller
A zellert hámozzuk meg vékonyan, és vágjuk ujjnyi vastag szeletekre. Ezt követoen kevés, tengeri sóval ízesített vízben pároljuk puhára, majd csurgassuk le. Panírozzuk be hagyományos módon a zellerszeleteket: forgassuk meg barna liszttel összekevert felvert tojásban.
Párolt zöldségekkel tálaljuk.
 
 
Szójás cukkinivagdalt
Hozzávalók: 3 dl olaj (sütéshez), 2 ek. Teljes orlésu tönkölyliszt, 2 ek. szójapehely, 1 gerezd fokhagyma, 50 dkg cukkíni, zsázsa, kapor, 2 tojás, 1 ek. biovegeta.
A cukkínit megmossuk, és a héjával együtt lereszeljük. Összekeverjük a liszttel, a szójapehellyel, a tojásokkal és a biovegetával. Apróra vágott kaporral fuszerezzük, zsázsával, zúzott fokhagymával jól összekeverjük, majd fél órát pihentetjük. Lapos pogácsákat csinálunk, amiket megforgatunk tönkölylisztben, és forró olajban kisütjük.
 
 Serpenyos tofu
A tofut csíkokra vágjuk, 1/2 óráig szójaszószban pácoljuk, és kevés olajon, röviden ropogósra sütjük. Fõtt barna rizzsel, párolt zöldségekkel, salátával tálaljuk.
 
 
Zöldségvagdalt
60 dkg zöldség ( fehér és sárgarépa) 2 tojás, 4 dkg tönkölyliszt, só, bors, majoránna, pirospaprika
A húslevesben megfőtt zöldséget összetörjük, eldolgozzuk a nyers tojással, liszttel, fuszerezzük. Vizes kézzel gombócokat csinálunk, és olajban kisütjük. 
 
 
 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 24
Tegnapi: 148
Heti: 353
Havi: 2 281
Össz.: 1 153 139

Látogatottság növelés
Oldal: Kandida diéta
NAGY ANYÁINK HÁZIPATIKÁLYA ÉS A RÁKRÓL - © 2008 - 2024 - tepesztalatok.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »